Vincze Máté: az amerikai elnökválasztás eredménye meghatározza Európa jövőjét

Az értékrendek összecsapása zajlik az Egyesült Államokban, és az határozza meg Európa jövőjét, hogy melyik értékrend nyer – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) keddi, budapesti rendezvényén.

Vincze Máté a Korunk kihívása elnevezésű sorozat keretében megrendezett, Az amerikai elnökválasztás tétje című kerekasztal-beszélgetésen úgy fogalmazott, hogy a választás eredménye, az értékrendek harcának kimenetele Magyarországra is hatást gyakorol majd. Az is eldől, hogy Magyarország egy lehetőséget és egy szövetségest kap vagy a globalizmus győzelmével Magyarországra extra nagy nyomás nehezedik majd – mondta.

A politikus arra is kitért, hogy az amerikai elnökválasztás fontos tétje a gazdaság. Értékelése szerint az Egyesült Államokban felnőtt az első olyan generáció, amely úgy érzi, hogy hiába dolgozik, mégsem boldogul. Ez pedig ellentétes az amerikai álommal – jegyezte meg.

Donald Trump republikánus elnökjelölt éppen azt ígéri, hogy újra naggyá teszi az Egyesült Államokat, felépíti a protekcionista amerikai ipart, új munkahelyeket teremt – közölte. Hozzátette, hogy az emberekben megvan az az érzés, hogy ez a folyamat elindult az első Trump-elnökség alatt.

Trump azt ígéri, hogy újra él az erős, magabiztos Egyesült Államok, az amerikai álom, Kamala Harris demokrata elnökjelölt pedig azt mondja a választóknak, hogy bár eddig alelnök volt, elnökként másképp csinálja a továbbiakban – összegezte a kampányt a helyettes államtitkár.

Magyarországnak ebben a koordinátarendszerben kell majd megtalálnia a helyét november 5-ei elnökválasztás után – hangsúlyozta.

Ugrósdy Márton, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára a kerekasztal-beszélgetésen reményét fejezete ki, hogy Magyarország az új amerikai elnökkel kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést tud majd kialakítani. Véleménye szerint Trump győzelme felrázná Európát, rávezetné a kontinenst az önvizsgálatra, hogy merre tart, mit akar elérni.

Ernyei Magor, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója azt emelte ki, hogy az első Trump-kormányzat idején az Egyesült Államok nem az Európai Unióval, hanem az egyes tagállamokkal tárgyalt, lehetőséget, együttműködést biztosítva számukra. Ezzel szemben a demokrata kormányzat idején a politikai üzengetésen volt a hangsúly – emelte ki. Vissza kell állítani a tiszteleten alapuló kapcsolatokat – mondta.