Pénzügyminisztérium: az Európai Bizottság előrejelzése reálisnak látszik

Az Európai Bizottság friss előrejelzése a realitások talaján áll, megtörtént az, ami még soha, az EU Bizottsága felfelé módosította, javította a magyar gazdaság növekedésére vonatkozó prognózisát – mondta Balogh László, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.

A helyettes államtitkár arra reagált, hogy az Európai Bizottság szerdán közzétett nyári prognózisában tovább javította Magyarország idei gazdasági növekedési előrejelzését. A brüsszeli testület gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának szakértői a magyar bruttó hazai össztermék (GDP) idei növekedési ütemét a tavaszi jelentéshez képest 0,7 százalékponttal, 4,4 százalékra emelték, a jövő évit pedig változatlanul 2,8 százalékra becsülték.
Balogh László kiemelte: az EU Bizottsága “végre a tények alapján”, szakszerűen és a valós számok szerint dolgozik.
Balogh László rámutatott: az Európai Unió (EU) Bizottságának szakértői sem hagyhatták figyelmen kívül, hogy az idei első negyedévben nemhogy lassult volna a magyar gazdaság növekedése, hanem az első negyedévi adat Magyarországot a gazdasági bővülést tekintve az EU első számú országává tette. (Az idei első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 5,3 százalékkal nőtt).
A helyettes államtitkár jelezte: a második negyedévi növekedésre vonatkozóan korai lenne még bármit mondani, spekulációba bonyolódni, azzal meg kell várni a Központi Statisztikai Hivatal első becslését, ami augusztus elejére várható.
Balogh László kiemelte: annyi elmondható, hogy mind az ipari termelést, mind a beruházásokat és az építőipart, a fogyasztást, a kiskereskedelmi forgalmat tekintetve a növekedés első negyedévi lendülete nem tört meg.
A beruházási ráta magas, meghaladja a 25 százalékot – fűzte hozzá a helyettes államtitkár.
Balogh László arról is szólt, hogy tarolt a magyar állampapír plusz, öt hét alatt 1150 milliárd forintot vettek belőle a hazai befektetők.
A papírnak magas a hozama,  de a kormánynak épp ez volt a szándéka – mutatott rá.
Azzal ugyanis, hogy a magyar befektetők vásárolják, csökken az ország sérülékenysége, és az állampapír hozama a magyar befektetőknél marad, az előbb-utóbb visszaforog a magyar gazdaságba, növeli az adóbevételeket – emelte ki Balogh László.