Továbbra is szeretnénk elkerülni a járvány berobbanását – hangsúlyozta az országos tisztifőorvos a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília nagy eredménynek nevezte, hogy sikerült a járvány berobbanását, a hirtelen nagyszámú megbetegedést elkerülni. Mint mondta, sikerült időt nyerni, fel tudtak készülni a legrosszabb forgatókönyvre is, de továbbra is szükség van óvatosságra, mértékletességre, a szabályok betartására.
Szavai szerint továbbra is szeretnék a járványt kontroll alatt tartani, ezért kéri, hogy a budapestiek és Pest megyeiek továbbra is tartsák be a kijárási korlátozás szabályait, és csak alapos okkal hagyják el otthonukat.
Az országos tisztifőorvos a vidéken élőktől is azt kérte, hogy tartsák be a rájuk vonatkozó szabályokat.
Továbbra is mindenki tartsa be a 1,5 méteres védőtávolságot, az arcot takarják el az üzletekben és a tömegközlekedési járműveken – mondta. Hangsúlyozta: továbbra is érvényben marad a 65 év felettiek részére 9-12 óra között kijelölt vásárlási sáv az ország egész területén.
Müller Cecília kiemelte: „lassú felszabadítások” fognak következni, amiket járványügyi szempontból is szigorúan kontroll alatt tartanak, és hasznosnak nevezte a lakosság körében indult szűrővizsgálatokat. Jelezte, hogy az egészségügyi szolgáltatások is újraindulnak, amiről a napokban részletes tájékoztatást adnak.
Az országos tisztifőorvos szólt arról is: továbbra is javasolják, hogy amennyiben lehetséges, a munkáltatók tartsák fenn az online munkavégzés lehetőségét. Amennyiben ez nem lehetséges, úgy fontos, hogy csak egészséges dolgozók vegyék fel a munkát, akik nem köhögnek, tüsszögnek, nincs lázuk. Mint mondta, néhány helyen, így a tatabányai kórházban is voltak olyan egészségügyi dolgozók, akik betegen végezték a munkájukat, és nem kizárható, hogy ennek szerepe volt a járvány terjedésében.
Felhívta a figyelmet a fokozott fertőtlenítés és a távolságtartás fontosságára a munkahelyeken is, javasolta az étkezőkben, pihenő- és dohányzásra kijelölt helyeken az egyidőben ott tartózkodók számának korlátozását. Ajánlott az épület belépési pontjain a fertőtlenítők kihelyezése, és a gyakran megérintett felületek – villanykapcsoló, lift gombjai, kilincsek – gyakori fertőtlenítése.
Szólt a szellőztetés fontosságáról is, mint mondta, ha nem megoldható a természetes szellőztetés, akkor ajánlott a szellőztető- és klímaberendezések tisztán tartása, virucid szerekkel történő kezelése. Kiemelte a munkahelyek étkezőiben a higiénés szabályok betartásának fontosságát, valamint a munkahelyi sportolás során a sporteszközök fertőtlenítését és a kellő távolság betartását.
Elmondta: 2863 nyilvántartott fertőzött van, 609 a gyógyultak száma. Csütörtökön 11-en haltak meg, és összesen 323 elhunytat tartanak nyilván, akinek a halálához hozzájárult a koronavírus-fertőzés. Pénteken 983 beteget kezeltek kórházban, 49-en vannak lélegeztetőgépen.
A tatabányai kórházban elrendelt felvételi zárlatról elmondta, a zárlat ideje alatt a betegek ellátása folyamatos, kijelölték az igénybe vehető ellátóhelyeket, ezekről a Nemzeti Népegészségügyi Központ internetes oldalán tájékozódhatnak a betegek. Egy kérdésre válaszolva közölte azt is, a kórház összes dolgozóját szűrik, nemcsak az egészségügyi dolgozókat, és cáfolta azt az információt, hogy nem kezdték még meg a tesztelést a kórházban.
Azzal kapcsolatban, hogy május 4-től lehetséges tavak, szabad vizek, strandok látogatása, megerősítette: a vízzel nem terjed a vírus, a strandokon fertőtlenítésre használt klór pedig elpusztítja azt, így ha a látogatók betartják az ajánlott távolságot, akkor nem lesz többletkockázata a vizek látogatásának.
Arra a felvetésre, hogy többen is jelezték, februárban átestek egy, a koronavírushoz hasonló betegségen, elmondta: nem zárható ki, hogy ezek az emberek valóban átestek az új koronavírus fertőzésén, egy vérvizsgálat tudná ezt tisztázni, ha valóban átestek a megbetegedésen és a szervezetük megfelelő mennyiségű ellenanyagot termelt. Felidézte: márciusban kezdődött nagyobb számban a betegség elterjedése, de nem zárható ki, hogy valaki februárban átesett a kornavírus-fertőzésen.
A gyógyultak vérplazmáját felhasználó kezelésről szólva azt mondta, az egyelőre kutatási projekt, nem nevezhető széles körben bevezetett terápiának, bár nagyon ígéretes kezelési módnak tűnik.
Arra a sajtóhírre, hogy a Pesti úti idősotthonban november óta nem volt orvos, úgy reagált: ezt a vizsgálat fogja tisztázni.