Michel Barnier francia miniszterelnök, akinek kormányát bizalmatlansági szavazás fenyegeti a nemzetgyűlésben, csütörtökön engedett a Marine Le Pen által fémjelezett ellenzéki Nemzeti Tömörülés (RN) egyik fő követelésének: nem emeli meg az elektromos áramra kivetett adót, ahogyan azt a 2025-ös költségvetési javaslatban eredetileg tervezte. Az RN üdvözölte a bejelentést, de nem tartja elégségesnek ahhoz, hogy ne buktassa meg a kormányt.
„Úgy döntöttem, hogy a 2025-ös költségvetési tervezetben nem emelem meg az áramra kivetett adókat„, „ez lehetővé teszi a villamosenergia árának 14 százalékos csökkenését, ami így jóval meghaladja az eredetileg tervezett 9 százalékos csökkenést” – mondta a miniszterelnök a Le Figaro című napilap internetes oldalán csütörtök délután megjelent interjúban.
„Akár a többségemről van szó, akár az ellenzéki vezetőkről, akikkel találkoztam: szinte mindenki azt kérte, hogy ebben változtassak„
– hangsúlyozta a kormányfő.
Jordan Bardella, az RN elnöke az X közösségi oldalon pártja „győzelmeként” értékelte a bejelentést, de jelezte, hogy a „vörös vonalak megmaradtak”.
Az engedmények ellenére „még mindig vannak nehézségek” – mondta Marine Le Pen a Le Monde című napilapnak, ultimátumot szabva a kormányfőnek.
A miniszterelnöknek „hétfőig van ideje” választ adni az RN többi kérésére – hangsúlyozta.
Hétfő a határidő, ameddig a kormánynak módosítania lehet a társadalombiztosítási költségvetés tervezetét.
Marine Le Pen azt is követeli, hogy január 1-jétől minden nyugdíjasnak emeljék a nyugdíját, és ne csökkentsék az állami támogatást a gyógyszereken.
Michel Barnier kormánya ellen a baloldal tervez benyújtani bizalmatlansági indítványt, amelyet az RN is megszavaz, amennyiben a kormány a franciák vásárlóerejét csökkentő költségvetést fogadtat el a parlamenttel.
Marine Le Pen, az RN frakcióvezetője – akit hétfőn fogadott Michel Barnier, a többi frakcióvezetővel együtt, hogy megvitassák a költségvetést -, elsősorban a villamosenergia adójának javasolt emelését tartotta elfogadhatatlannak.
A jelenlegi kormánynak, amelyet a hagyományos jobboldali pártok és Emmanuel Macron államfő centrista pártja támogat, nincs többsége a nemzetgyűlésben, ezért a 2025-ös költségvetést parlamenti szavazás nélkül kívánja elfogadtatni.
A francia alkotmány 49.3-as cikke alapján egy tervezet akkor is a parlament által elfogadottnak tekintendő, amennyiben a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvánnyal 24 órán belül nem mozdítják el a kormányt.
A baloldal viszont a nyilatkozatok szerint bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani. Nem ez lenne az első baloldali bizalmatlansági indítvány Michel Barnier kormánya ellen, de az első, amelynek megszavazását az RN is kilátásba helyezte.
Franciaország súlyosan eladósodott, és a kormány számos költségcsökkentő intézkedést kíván jövőre bevezetni, amelyeket az ellenzéki pártok hevesen bírálnak, de magának a kormánykoalíciónak is megosztott a gazdasággal kapcsolatos álláspontja.
Antoine Armand francia gazdasági és pénzügyminiszter csütörtök reggel jelezte, hogy kész „engedményeket” tenni a költségvetési tervezettel kapcsolatban annak érdekében, hogy Franciaország elkerülje azt a gazdasági és pénzügyi „vihart„, amelyet szerinte a kormány bukása vonna maga után.