Hatalmas az érdeklődés a diákhitel plusz iránt

Óriási az érdeklődés a szabad felhasználású, teljesen kamatmentes diákhitel plusz iránt, a bevezetése óta eltelt öt nap alatt több mint 5500 hallgató igényelte, legtöbben a maximális, félmillió forintos összeget; a termék tehát alkalmas eszköznek bizonyult arra, hogy segítséget nyújtsunk a koronavírus-járvány idején a felsőoktatásban tanulóknak – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára a tárca közleménye szerint, amelyet szerdán jutattak el az MTI-nek.

Schanda Tamás hozzátette, számításaik szerint az év végéig akár a 75 ezret is elérheti azoknak a száma, akik pénzügyi támogatást kapnak a Diákhitel Központtól részben a hiteltörlesztési kötelezettség felfüggesztésével, részben új hitelek folyósításával. Az államtitkár arról is beszámolt, hogy az első hiteleket már a jövő héten folyósíthatják.
A közlemény szerint Schanda Tamás úgy fogalmazott: „a magyar emberek egészsége és élete védelme mellett a járvány magyarországi felbukkanása óta azon is folyamatosan dolgozunk, hogy a gazdasági visszaesés miatt a lehető legkevesebb kárt szenvedje el hazánk. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a hallgatókat és a fiatalokat is támogatjuk: nélkülük ugyanis nem lehet újraindítani az országot, és pláne nem lehet közép- és hosszú távon is eredményes nemzetgazdaságot építeni.”
Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója a közleményben arról számolt be, hogy a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet elrendelése óta, a vonatkozó kormánydöntések végrehajtásával összesen mintegy 45,5 ezer felsőoktatási hallgató és volt hallgató számára nyújtott és nyújt azonnali pénzügyi segítséget a központ. Ez részben a hiteltörlesztési kötelezettség felfüggesztésével, részben a május 1-től elérhető diákhitel plusz bevezetésével és a többi diákhitel termék igénylési feltételeinek könnyítésével valósul meg – fejtette ki a vezérigazgató.
Magyar Péter kiemelte, a tavalyi 11 600 új diákhitel szerződéshez képest idén – 2003 óta nem látott magasságba – 30 000-re nőhet az új diákhitel-igénylések száma. „A gazdaság lassulása és a munkaerőpiacon tapasztalt negatív trend miatt nehéz pénzügyi helyzetbe került hallgatók azonnali megsegítésével jelen helyzetben az MFB Csoporthoz tartozó Diákhitel Központ tud a legtöbbet tenni a felsőoktatási lemorzsolódás drasztikus növekedésének megakadályozására” – mondta a központ vezérigazgatója, aki emlékeztetett rá, hogy több uniós tagállam, köztük Németország is hasonló, kamatmentes hitelekkel igyekszik segíteni a felsőoktatási hallgatókat.
Az ITM közleménye szerint az igénylések száma hamarosan tovább növekedhet, ugyanis rövid időn belül elérhetővé válik a diákhitel plusz felnőttképzésekhez kapcsolódó változata, amelyben maximum 1,2 millió forint szabad felhasználású és kamatmentes hitelt vehetnek fel azok, akik a minisztérium által kijelölt képzéseken vesznek részt.